Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKTUÁLNĚ

• Začala lovecká sezóna, v případě zájmu můžete kontaktovat nějakého sokolníka, který vám může doporučit sokolnické setkání ve vašem okolí. Účast na takových lovech ukáže člověku jinou tvář sokolnictví, než jakou zná z různých sokolnických ukázek, a hlavně mu poskytne bezprostřední pohled na lovícího dravce, který se v přírodě naskytne zřídka.
Největší veřejné a mezinárodní sokolnické setkání u nás proběhne jako tradičně v Opočně, a to letos 5.-9. října. Účast rozhodně stojí za to, podrobnosti najdete na oficiálních stránkách sokolníků.

 

• Mnoho záchranných stanic nabízí některá svoje zvířata k adopci. Ať už k finanční, aby získali prostředky na jejich krmení, nebo úplnou, aby jim trvale handicapovaná zvířata nezabírala prostory pro nově příchozí pacienty.
Zde je nabídka záchranné stanice v Třeboni, která nabízí především káně lesní, ale samozřejmě i třeba poštolky, akorát kání mají podstatně víc. Jedná se zejména o káně s amputovaným křídlem, takže na sokolnický letový výcvik se nehodí, přesto si ale zaslouží individuální péči, které se jim ve stanicích nedostává. Jsou to divoká zvířata, lidí se bojí, je tedy nutné k nim přistupovat s trpělivostí. Věřím ale, že všechny lze částečně nebo zcela ochočit a po nějaké době z nich mohou být dravci, jako kteříkoliv jiní sokolničtí. Mohou být umístěny i ve více jedincích v jedné voliéře (teoreticky i odchovávat mladé), nebo sokolnicky upoutány - lze na nich získat zkušenost v zacházení s divokým dravcem. Voliéry by neměly mít stěny z kovového pletiva, protože vystrašení ptáci po něm šplhají a zraňují si konec amputovaného křídla, který nechrání peří. Pro malé děti tyto káně vhodné nejsou, protože jde o poměrně velké dravce a jelikož jsou z přírody a bojí se, nedají se vždy předvídat. Potřebují klidnou péči člověka, který má pokud možno už jisté zkušenosti v zacházení s ptáky a nebude jim mít za zlé, když se plně neochočí. Každopádně by se o ochočení alespoň měl pokusit nebo jim zařídit speciální voliéru, protože jako neochočení ptáci v klasické voliéře trpí strachem a mohou si ubližovat. Bližší info o káních a možnostech adopce na stanici, o chovu těchto kání rovněž tam nebo u mě.

dsc_0184.jpg
dsc_0574.jpg