Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se stát sokolníkem

PODMÍNKY :

• věk 18 let
• absolvování kurzu a 1 roční praxe při ČMMJ jako adept myslivosti a složení myslivecké zkoušky → získání loveckého lístku
• přijetí za adepta do vámi vybraného sokolnického střediska na základě vaší žádosti
1 rok trvající příprava u přiděleného sokolníka - vašeho patrona 
• složení sokolnické zkoušky (podrobná znalost dravců, zákonů týkajících se sokolnictví, péče o dravce i jejich nemocí, výcviku....)


_______________________________________________________________________

 

JAK TO VYPADÁ V PRAXI:

Po přečtení výše uvedených podmínek jste se možná někteří zděsili, jak dlouho to bude trvat: "Ještě mi není ani 18 let, a pak ještě strávím dva roky přípravami, než budu moct být sokolník?!" Ne, nebojte, nemusí to být tak hrozné. Každopádně tomu věku se bohužel nevyhnete. Taky jsem si to zažila, ale stálo za to si počkat a navíc ten čas můžete věnovat získávání teoretických znalostí, abyste se pak nemuseli to všechno biflovat před zkouškami. K praxi můžete přičichnout také už dřív, pokud máte v okolí sokolníka, který by se vám občas věnoval.

Myslivecké zkoušky můžete skládat už ve věku 15 let, ale není to nezbytné. Pokud už vám 18 bylo, je možné dělat současně mysliveckou i sokolnickou adepturu. V první řadě si dojdete na místní Okresní myslivecký spolek (OMS), kde získáte informace o zkouškách z myslivosti - kdy, kde a za kolik. Přihlásíte se na nejbližší pořádaný termín kurzu a tam vám budou sděleny podrobnosti. Na teoretických hodinách se budete věnovat všem potřebným předmětům a praxi získáte v mysliveckém sdružení, kde si to domluvíte. Během roku si budete všechny svoje myslivecké aktivity zapisovat do knížečky, kam nakonec přijdou i známky ze zkoušek. Zkoušky se pak konají před zkušebním senátem. Dorazíte v myslivecké uniformě a postupně se prostřídáte na všech stanovištích, kde vás vyzkouší z jednotlivých předmětů. Získáním loveckého lístku nezískáváte zároveň zbrojní průkaz (získává se jinak), ale základní znalosti o zbraních a střelectví u zkoušek mít musíte.

Během roční myslivecké praxe můžete být už vedeni i pod některým sokolnickým střediskem jako adepti a připravovat se na další zkoušky. Myslivecké zkoušky bývají na jaře, kdežto sokolnické až v červnu, takže můžete pohodlně stihnout oboje - vždy ale musíte mít prvně lovecký lístek, bez něj vás k sokolnickým nepustí. Jako adepti sokolnictví si budete rovněž vést záznamy o svých aktivitách, vzdělávat se budete převážně sami a pod vedením vašeho sokolnického patrona, což je zkušený sokolník, který vás do střediska přivede nebo kterého vám tam přidělí. Během roční přípravy musíte pojmout základy sokolnictví, které jsou nezbytné pro správné držení a výcvik dravce. Kromě výcviku musíte ovládat i legislativu týkající se sokolnictví v ČR, sokolnické tradice, nemoci dravců, péči o různé dravce v průběhu roku a samozřejmě i biologii dravců a sov používaných v sokolnictví a žijících na území Evropy.

Obě zkoušky jsou poměrně náročné, ovšem pokud je váš zájem vážný a informace sbíráte už delší dobu, takže nejobecnější věci máte jak se říká "pod kůží", zvládnete je hladce ;-)