Jdi na obsah Jdi na menu
 


Literatura

27. 12. 2013

SOKOLNICTVÍ (Brűll, Trommer) - Původně německá kniha, která byla mírně upravena, abykniha-20sokolnictvi.jpg vyhovovala našim zákonům a podmínkám. Musím říci, že ji považuji za nepostradatelnou příručku sokolníka nováčka i profesionála. Najdete zde něco o historii, o zákonech, o nemocích, o péči a umístění dravce, střih na čepičku pro sokola, o výcviku a lovu. Podrobně se seznámíte s orlem, jestřábem, kání Harrisovou, kání rudochvostou, krahujcem, se sokolem stěhovavým, sokolem loveckým, s rarohem velkým a rarohem jižním. Dále zde naleznete popis těla a opeření dravce, sokolnické výrazy i některé otázky k sokolnickým zkouškám. Myslím, že koupí této knihy rozhodně nevyhodíte peníze zbytečně a dozvíte se vše základní a potřebné, přestože je pravda, že od prvního vydání už nějaký čas uběhl, takže spousta znalostí je už překonaných.
 


SOKOLNICTVÍ (Sternberg) - Starší kniha, která opět vyšla k 40. výročí od založení Klubu. To, žekniha-20sokolnictvo-20cz.jpg je starší, ovšem neznamená, že není pěkná - naopak. Najdete v ní přehled dravců , kteří se u nás používali dříve nejčastěji, i něco o jejich výcviku. Celkem dlouze a zajímavě je probírána historie sokolnictví. Dále najdete tvary a velikosti tardičních poutek pro různé dravce, není zapomenuto ani na nemoci, kde se více popisuje léčení (nutno dodat, že dnes už je veterinární medicína podstatně dál), protože tehdy nebylo tolik veterinářů a už vůbec ne specializovaných na ptáky. Zajímavostí jsou autorovy zkušenosti shrnuté do samostatné kapitoly a pojednání o významu hlasu dravců.

 SOKOLNICTVÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY (L. W. Harris) - Úplně nová kniha od anglického autora. Jeimagescabg60jg.jpg plná zajímavých informací, jejichž znalost je důležitá v moderním sokolnictví. Musím přiznat, že o spoustě typů, rad a vymožeností jsem četla poprvé v životě. Ovšem ten, kdo zde bude hledat návody na výrobu základních pomůcek jako jsou poutka atd., bude trochu zklamaný. Tato kniha totiž neprošla žádnou úpravou a je tedy čistě anglická (samozřejmě ale v češtině). Návody zde nejsou, protože v Anglii jsou speciální obchody i veletrhy a vše se dá koupit. Dravce si mohou pořídit i děti po absolvování kurzu. Pokud se tedy chcete seznámit se sokolnictvím u nás a uvažujete o složení sokolnických zkoušek, nedoporučuji tuto knihu. Zbytečně si uděláte iluze a nic moc zde nenajdete. Mnoho zkušených sokolníků tuto knihu odsuzuje. Koho však zajímá anglické sokolnictví, může si ji s chutí koupit.OPEŘENÉ LOVY (J. Ptáček) - Velice zajímavá kniha, plná zážitků ze sokolnictví. Není to žádná893541_d.jpg naučná literatura, nýbrž krásná beletrie. Autor, dlouholetý přítel a fotograf dravců, zde popisuje společné zážitky se sokolníky. Přečtete si například různé příběhy dokazující sílu vztahu mezi člověkem a dravcem nebo třeba dobrodružné zážitky z lovů.

 

 

 

 

DRAVCI EVROPY (T. Mebs) - Jednoznačně nejlépe zpracovaný atlas dravců žijících na územílarge.jpg Evropy na českém trhu. Jedná se už o 3. vydání s aktualizovanými informacemi o početnosti jednotlivých druhů v přírodě (každý evropský stát zvlášť). Kromě obecných informacích o dravcích zde naleznete přehled evropských druhů s kompletními informacemi, čísly a statistikami, včetně pěkných fotek a siluet. Pokud se chystáte k sokolnickým zkouškám, bude vám tato kniha oficiálně doporučovanou učebnicí a rozhodně by neměla chybět v knihovně každého milovníka dravců.