Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kondiční problematika

27. 12. 2013

Kondice hraje ve výcviku velkou roli. Sokolníci ji rozdělují na nízkou, loveckou a vysokou. Orientačně je lze určit podle prsní kosti. Přesnou kondici zjistíme až po zvážení dravce na přesné váze, ale i tak je třeba brát v potaz okolnosti jako počasí a aktuální fyzickou zátěž dravce, protože za mrazivých dnů bývá dravec spolehlivý i ve vyšší kondici než je obvyklé, a také je rozdíl mezi danou hmotností ve svalovině a tou samou hmotností v tukových rezervách.

 

NÍZKÁ KONDICE: Nízká kondice je ta nejhorší ze všech. Dochází k ní při špatném a nedostatečném krmení (tzn. příjem energie je menší než výdej). Dravce v tomto stavu poznáme snadno. Působí malátně, brzy se unaví, v letu mu chybí ráznost, při ohmatání hrudi prsní kost ostře vystupuje nad svalstvo. Pokud byl v nízké kondici během pelichání, uvidíme na jeho perech hladové pruhy. V této kondici dravec snadno onemocní. O kořist a maso na rukavici má sice velký zájem, ale v lovu nebývá uspěšný. Pro malé dravce může nízká kondice znamenat smrt.


LOVECKÁ KONDICE: Tato kondice je naopak nejžádanější. Dravec působí živě a energicky. O lov i o odměny na ruce má zájem a v lovu bývá úspěšný. Tato kondice se podobá kondici volně žijícího dravce. Imunita i síla jsou přiměřené. Prsní kost je v rovině se svalstvem (pokud je dravec trénován). Tato kondice je velice křehká a i u středních dravců se nachází v rozmezí několika gramů mezi nízkou a vysokou. Nezbytné je, aby příjem energie byl v souladu s výdejem.


VYSOKÁ KONDICE: Není žádaná, ale neškodí. Dochází k ní při přebytečném a vydatném krmení (tzn. velký příjem a malý výdej energie). Takový dravec je při plné síle a může mít přebytek energie. Nevýhodou je, že je sytý a nemá potřebu lovit ani přilétat pro odměnu. V tomto stavu se dravci necvičí, protože by snadno zbloudili. Do této kondice uvádí sokolník dravce v době pelichání. Dravec jen odpočívá a při vyšším příjmu živin dorůstá kvalitnější opeření. Prsní kost se nachází pod vrstvou tuku.