Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení dospělých dravců

28. 12. 2013

Naprostá většina dravců si vystačí s jedním krmením denně. Jen krahujci potřebují většinou nakrmit 2x. Za silných mrazů se 2x krmí i další drobní dravci a sovy. Dospělí nejsou na krmení tak nároční. Rozmražená potrava jim neškodí, ale dlouhodobě jim neprospívá. Druh potravy je velice rozmanitý. Jestřáb prospívá téměř ze všeho, krmí se zvěřinou, kuřaty, králíky, holuby, křepelkami, myšmi i potkany. Zato potravní specialisté jako krahujci, dřemlíci a ostříži jsou dost nároční. Aby byli v dobré kondici, při plné síle a odolní vůči nemocem, musí dostávat jen maso ptačí. Při krmení hlodavci brzy chřadnou.

Obecně platí, že čím větší dravec, tím méně náročný na krmení. Velké a střední dravce lze krmit podle jejich druhu. Jestřábi, orli a káně sežerou prakticky všechno maso, ale musí být čerstvé nebo rozmražené. Sokoli se krmí spíš ptačím masem, ale nejsou nijak choulostiví. Supi sežerou také všechno, a to i věci, které nejsou z masa. Proto je dobré si je hlídat, aby pak neměli průjem. Drobní dravci se krmí podle toho, jestli jsou specialisté nebo ne. O specialistech jsem už mluvila. Ale třeba poštolka není specialista. Ta ochotně sežere myš i kuře. Tyto drobné dravce i sovičky lze přikrmit občas hmyzem, který buď nachytáme na louce, nebo chováme doma (cvrčci, mouční červi).

Jako dobré vodítko může sloužit chování dravců v přírodě. Podle toho se řídí všechny sokolnické poučky. Je logické, že krahujci nebude dobré maso králičí, když loví jen ptáky. Když tedy budeme krmit přibližně stejnou potravou v podobné formě, jakou si dravci v přírodě jsou schopni sami opatřit, nemůžeme nic pokazit. Proto se také dravci nesmí krmit vepřovým masem, protože žádný dravec kance neuloví a jeho trávicí systém není zvyklý trávit tučné maso. 

Maso je třeba také vhodně upravit, jak je popsáno zde.