Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení mláďat

27. 12. 2013

Mláďata zpravidla krmí jejich rodiče. Postačí do voliéry dávat upravené kusy masa a rodiče je mladým sami připraví. Pokud mladé odchovává člověk, je s nimi „kříž“, protože potřebují speciální potravu kvůli rychlému vývoji.

Úplná mimina se krmí co nejmenšími kousíčky masa. Maso musí být nejlépe ze zvěřiny, potkanů či křepelek. Musí obsahovat najemno nadrcené kosti, vaječné skořápky nebo naškrábanou sépiovou kost, aby mladým nechyběl vápník. Může se přidat i nějaký vitamínový přípravek. Mláďata se krmí 5x i vícekrát denně. Větší mláďata se krmí podle své velikosti přiměřeně velkými kousky masa. Potrava musí být vždy čerstvá, pestrá a musí obsahovat balast (viz. Sokolnická mluva). Rozmražená potrava už postrádá určité látky.
Pokud mladým bude chybět vápník či něco jiného, projeví se to na jejich zdraví silněji než u dospělých. Mohou jim nenávratně narůst křivé kosti nebo špatné opeření (to se ale za rok vymění). Pestrá a čerstvá potrava je tedy podmínkou.

S narůstajícím věkem se snižuje i počet dávek na plné vole a objem dávky naopak zvyšuje, protože dravci už potřebují k nasycení víc. Až dravci s téměř dorostlým peřím přecházejí na krmení 2x denně.
Odrostlá mláďata před výcvikem si už musí vystačit s jedním krmením na plné vole denně. Stále však potřebují pestrou a vydatnou stravu, aby se mohlo dostatečně vyvinout svalstvo.

Během růstu mláďat je sokolník motivuje k tomu, aby si potravu sama trhala. Samozřejmě k tomu nelze nutit malé ochmýřené uzlíky, které jsou zatím rády, že udrží zvednutou aspoň hlavu. Když už jsou ale dravčíci trochu silnější a začínají si stoupat na nohy, není důvod jim dávat vše "na stříbrném podnose".