Jdi na obsah Jdi na menu
 


Získání potravy

27. 12. 2013

Sehnání kvalitní potravy může být problém. V každém případě se neobejdete bez mrazáku, kde budou uloženy zásoby masa. Nelze totiž dojít do řeznictví a koupit kilo vepřové kýty! Vepřové maso se dravcům nesmí vůbec dávat. Je příliš tučné a nepřirozené, což může vážně ohrozit zdraví dravce. Žádný dravec neuloví divočáka ani domácí prase! Z kupovaného masa lze ještě dobře použít libové kuřecí, hovězí nebo koňské maso, játra či srdce (nikdy z vepřového!). Ani tuto stravu však nelze zkrmovat déle. Většina dravců toto maso snáší dobře, ale nelze ho považovat za plnohodnotné. Toto rychle a snadno opatřené maso se obvykle považuje za doplňkové - drůbeží krky nebo králičí hlavy se skvěle hodí k obrušování zobáku.

 

Ryby podáváme pouze dravcům, kteří se jimi živí i v přírodě. V každém případě musí jít o čerstvou rybu, nikdy ne o zdechlinu sebranou v rozkladu. To platí i pro ostatní maso - vždy čerstvé nebo rozmražené. Proto, aby nouze nenastala, musíme mít plné mrazáky.


Vhodnější potravu už představují laboratorní zvířata (bílé myši a potkani). Ty lze koupit ve zverimexech, kde však bývají dosti drahé. Když by člověk chtěl myšmi nakrmit např. orla, utratil by strašné peníze. Nechají se však levněji (podle služeb a velikosti cca do 30 Kč za potkana) sehnat i u chovatelů, kteří pošlou už mrtvá, hluboce zamražená zvířata a většinou nabízí i různé velikosti (holátka, mladé, dospělé,..).


Na drůbežích jatkách si sokolníci občas berou slepičí hlavy a krky. Je to levné, neboť na jatkách představují hlavy odpad. Krky musí být zdravé a dravci si na nich dobře zabrušují špičku zobáku, která pak nemůže přerůst. Krky lze levně koupit i v obchodech, a to většinou kuřecí, krůtí nebo kachní (podle druhu a firmy okolo 50 Kč za kilogram).


Další velmi levnou (několik haléřů za kus) a populární potravou jsou jednodenní kuřátka z líhní. V průmyslu se upotřebí jen slepice, nikoliv však kohouti. Hned po vylíhnutí jdou kuřátka na pás, kde je třídí. Slepice se nechají, kohoutky háží do igelitových pytlů, kde se udusí. Tyto pytle, které jinak končí v kafilériích, si berou sokolníci. Pozor však na zapaření!


Další zdroj mohou být domácí zvířata jako králíci, slepice a holubi. Někdo si doma chová i japonské křepelky, které bývají drahým (cca 25 Kč za dospělý kus), ale pro dravce nesmírně kvalitním krmením.
 

A posledním zdrojem jsou úlovky. Pokud si sokolník odepře ulovenou zvěřinu, může ji přechovávat v mrazáku a krmit s ní po celý rok. Dravcům to jen prospívá. U zvěřiny je ale potřeba si dávat pozor kvůli nemocem a parazitům a taky na olověné broky (pokud nebyla ulovena dravcem), které mohou způsobit otravu.