Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paraziti

28. 12. 2013

Vnitřní i vnější parazité se přirozeně vyskytují na všech ptácích jak v přírodě, tak i v zajetí. Dravec se jimi zpravidla nakazí od kořisti, a pokud je v dobré kondici, nezpůsobí mu větší problémy. Přesto mohou být při přemnožení nebezpeční, a proto je dobré nechat u veterináře alespoň jednou do roka udělat vyšetření trusu, a popřípadě ptáka odčervit nebo zbavit vnějších parazitů, kteří mohou narušovat kvalitu peří. Většina napadení parazity je snadno léčitelná a používají se různá antiparazitika. K úspěšnému boji s parazity ale patří i dezinfekce prostředí, takže chovný prostor udržujeme čistý a čas od času ho umyjeme dezinfekčním prostředkem a vystříkáme škvíry a spáry proti vnějším parazitům.

 

VNITŘNÍ PARAZITI

Patří sem škrkavky, kokcidie, tasemnice, hlístice nebo trichomonády a další. Jak už název napovídá, žijí uvnitř dravce, zejména v zažívacím traktu. Vyskytují se na sliznicích střev, ale mohou napadat i sliznice zobáku či dýchacích cest. Jejich vajíčka a cysty jsou schopny často přežívat i v jiných částech těla a mohou být přenosné na člověka, pokud nedodržuje základní hygienu (mytí rukou po kontaktu s dravcem atd.). Při oslabení imunity dravce se mohou přemnožit a způsobit vážné komplikace.
Projevem začervení je ubývající hmotnost, přestože dravec žere, vyčerpanost, neochota létat a v případě napadení zobáku nebo plic škubavé pohyby hlavou, zívavé protahování hlavy a jiné pokusy uvolnit si dýchací cesty. Při extrémním napadení můžeme vidět červy v trusu; kokcidie se projevují krví v trusu; při přemnožení v plicích se dravec dusí. Trichomonády dělají povlaky v zobáku a krku.
Odčervení se provádí různými prostředky, na střevní červy se používá nejčastěji Panacur (osobně upřednostňuji Topet OVO) na kokcidie např. Baycox. Vždy je nutné se poradit s veterinářem nebo jiným chovatelem o dávkování a způsobu podání léku. 

 

VNĚJŠÍ PARAZITI

Patří sem různá havěť jako čmelíci, klíšťata nebo všenky. Jsou to drobná zvířátka, nejčastěji roztoči, kteří žijí v opeření a živí se buď jeho prožíráním nebo sáním krve. Obvykle nejsou nebezpeční a na člověka se přenáší vzácně. Jsou však pro dravce velmi nepříjemní, snižují kvalitu opeření a mohou přenášet různé nemoci.
Že dravec trpí vnějšími parazity poznáme podle toho, že se často škrábe, z ničeho nic si začne probírat peří, působí neupraveně, nadměrně se oklepává a je neklidný nebo podrážděný. Často také můžeme vidět prožrané díry v obrysových perech nebo dokonce samotné parazity, kteří vylézají z peří, je-li dravec například na chvíli vzat do teplejšího prostředí nebo je-li mu po nějaké době sundána čepička.
"Odblešení" není obtížné, stačí zakoupit potřebný prostředek (ideálně určený pro drůbež nebo okrasné ptactvo), který poté aplikujeme na dravce. Obvykle se provádí krátkým stříknutím pod křídla a za krk. Musíme při tom dávat pozor, abychom nezasáhli oči a dravec se prostředku nenadýchal! Rozhodně dravce nijak nekoupeme, opravdu stačí jedno až dvě stříknutí a do rána můžeme najít pod posedem spoustu mrtvých roztočů, pokud jsme si připravili pod dravce papír nebo igelit.