Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o nemocného dravce

28. 12. 2013

MANIPULACE S NEMOCNÝM / ZRANĚNÝM PTÁKEM 

 Za všech okolností dbáme hlavně na vlastní bezpečnost, takže pokud se dostaneme k volně žijícímu dravci, který z nějakého důvodu potřebuje naši pomoc, hlídáme si dvě věci - abychom se sami nenakazili případnou nemocí a aby nás dravec nezranil. Proto se takového ptáka pokusíme odchytit nejlépe tak, že přes něj přehodíme hadr nebo mikinu, do kterého ho poté zabalíme. I na první pohled bezmocný dravec nebo mládě se dokáže v případě ohrožení až překvapivě účinně bránit. Pokud je dravec evidentně zraněný, snažíme se ho uchopit tak, aby svůj stav ještě nezhoršoval, to znamená, aby například nemohl tlouci křídly. Pokud je potřeba okamžité ošetření, provedeme ho tak, že ptáka držíme v rukavicích a hlavu mu něčím zakryjeme (stejný uklidňující efekt jako čepička, ale pozor, aby mohl stále dýchat!). Poté ho umístíme do papírové krabice a vyhledáme veterináře nebo zavoláme do nejbližší záchranné stanice pro volně žijící živočichy (seznam stanic ZDE).

Pokud jsme nuceni nějakou dobu čekat, máme ptáka v zatemnělé, ale prodyšné krabici, manipulujeme s ním co nejméně a krabici umístíme někam, kde je pokojová teplota. Můžeme dravci nabídnout pinzetou kousky kuřecího masa (nikdy ne vepřové!) namočené do vody nebo do rozšlehaného syrového vajíčka, ale žrát ho nenutíme, pokud není vyhublý na kost (v takovém stavu ale většinou žere sám). V žádném případě ho ale nekrmíme dosyta - raději mu podáme jen pár kousků a za 2 hodiny můžeme zkusit další.

S vlastním dravcem zacházíme podobně, ovšem pokud se nejedná o neznámou nemoc nebo nemoc přenosnou na člověka, nemusíme se tak úzkostlivě vyhýbat styku s ptákem. Jednak proto, že většinou známe jeho zdravotní stav, a pak také proto, že ochočeného dravce tolik nestresuje kontakt s člověkem, takže obvykle kvůli němu nepanikaří. Vždy si však po kontaktu s ním pečlivě umyjeme ruce! Krmit samozřejmě můžeme obvyklou potravou, kterou pro něj doma máme, kuřecí maso bylo uvedeno pouze pro laiky, pro které je  snadno k sehnání i v obchodě a dravcům jakž takž vyhovuje.

 

 

POSTUPY PŘI ONEMOCNĚNÍ 

 Nemoc je pro ptáka krizové a velmi stresující období, protože na ni organismus není připraven. V přírodě jsou všichni živočichové poměrně odolní vůči patogenům (= původcům nemoci), které se v jejich přirozeném prostředí vyskytují. Pokud ale z nějakého důvodu jejich obranyschopnost selže a oni onemocní, zpravidla zemřou - třeba ani ne na nemoc samotnou, ta smrtelná být nemusí, ale proto, že s nemocí přichází i apatie, vyčerpanost a třeba i bolesti, a to všechno způsobí, že se nemocné zvíře neuživí nebo se stane snadnou kořistí. Proto je pro dravce nemoc i po psychické stránce mimořádně náročná. Pro lepší obrázek si představte dobu středověku, kdy lidé nebyli zhýčkaní, ale neměli skoro žádné léky a i dnes zcela běžné a bezvýznamné nemoci nebo zranění mohly být smrtelné. Lidé tehdy příliš nestonali, ale když už někdo onemocněl, byla to velká událost a reálná hrozba smrti.

Z toho vychází i pravidla zacházení s nemocným dravcem. Dravci se snažíme v první řadě zajistit klid, takže ho dáme do klidné, ztemnělé místnosti. Teplota prostoru by měla být zhruba pokojová, ale pokud jde o nachlazení nebo jinou nemoc provázenou horečkami, umožníme i přístup k teplu okolo 35°C (používá se infračervená lampa) - vždy ale dbáme, aby měl pták možnost z tohoto teplého místa odejít. Je-li dravec v takovém stavu, že nestojí, můžeme ho v případě nutnosti touto lampou nahřívat, ale pečlivě sledujeme, kdy podle zřetelných projevů (např. zrychlené dýchání otevřeným zobákem) je čas teplotu snížit.
Dravec by měl mít možnost sedět na posedu, ale pokud toho není schopný, umístíme ho do měkce vystlané krabice. Místo pobytu dravce často čistíme a dezinfikujeme. Co nejdříve navštívíme zkušeného veterináře, popřípadě nejbližšího veterináře, kterému dáme kontakt na našeho "ptačího", s nímž může léčbu konzultovat, protože většina běžných veterinářů se během své praxe s dravci nesetká. Předepsané léky podáváme přesně podle receptu, neexperimentujeme, protože ptačí organismus je velmi citlivý. V případě, že je podávání léků spojeno s něčím nepříjemným, nasadíme předtím dravci čepičku, aby si tento zážitek nespojil s námi. Nikdy dravcům nedáváme jako antibiotikum penicilin, jsou na něj alergičtí.

Krmit bychom měli nějakým výživným a dobře stravitelným masem (křepelčí, holubí), které můžeme máčet ve vaječném žloutku. Za vhodné maso při nemoci se považují třeba i játra, ne však vepřová. Dravce nekrmíme naplno, ale v menších, zato častějších dávkách. V době nemoci můžeme, někdy i musíme vynechat balast. Do potravy můžeme přidávat vitamínové a minerální přípravky na podpoření imunity. Pokud má dravec potíže s trávením nebo potravu odmítá, je potřeba mu ji podávat v kašovité formě přímo do volete. Pozorně sledujeme, jestli tráví, protože pokud by netrávil (= potrava zůstává ve voleti) a my ho znovu nakrmili, přivodíme mu další potíže. Delší dobu nestrávená potrava se musí z volete odstranit, aby nezačala hnít. O tom je ale lepší se předem poradit. S potravou se podávají i tekutiny (potrava se máčí, popřípadě se troška vody vstříkne hadičkou přímo do volete), neboť nemocný dravec často, podobně jako člověk, trpí dehydratací. Pokud ale nejde o průjmové onemocnění, nemusíme dravce nějak extrémně napájet, protože dravci sami od sebe pijí málo, většinu vody přijmou v mase.

Pamatujte, že ptačí metabolismus je velmi rychlý, v důsledku čehož se zdravotní stav může rychle zhoršit. Pokud tedy pozorujete nějaké příznaky, řešte je okamžitě, zítra by mohlo být pozdě! Jednotlivé postupy léčení tu rozebírat nebudu, vždy záleží na nemoci, jejím stádiu a druhu dravce. Máte-li dravce dobře ochočeného a vaše přítomnost ho neobtěžuje, můžete ho uklidňovat a povzbuzovat tichým mluvením, což se může zdát sentimentální, ale zvířata to velmi dobře vnímají.

dsc_1490.jpg

 

 

 

 

 

Nemocný pták nadměrně spí, je apatický, nezajímá se o své okolí, bývá načepýřený a peří působí špinavě a neupraveně. Často nemá zájem o potravu, přestože hubne.