Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příčiny

28. 12. 2013

Dravci se v přírodě vlastní vinou poraní jen zřídka. Ani onemocnění není běžné. Je to tím, že dravci jsou pro svůj život v přírodě perfektně přizpůsobeni. V přírodě dravec dostává vše, co potřebuje, a obvykle není nucen lovit nadměrně velkou kořist, díky čemuž je většina přirozených úmrtí způsobena hladem nebo napadením jinými predátory.

Divokým dravcům však lidé způsobují mnoho problémů. Nejčastěji je pták sražen autem, popálen o eletrické dráty, otráven zemědělskými postřiky (dnes je již méně případů) nebo uměle nastraženými otrávenými návnadami (naše zákony to nedovolují, ale stále jsou objevovány nové případy). Drobní dravci (poštolky a krahujci) to mají ještě těžší. Jejich hlavní kořist (myši a ptáci) se často stahuje k městům, kde je podobných nebezpečí mnoho.

Sokolníkovi se takový dravec může dostat do rukou prostřednictvím veřejnosti.
O ptáky v zajetí bývá zpravidla dobře postaráno, přesto se u nich vyskytnou problémy častěji. Je to hlavně kvůli nedbalosti. Pokud nedodržíme pravidla chovu a výcviku, může dravec snadno přijít k úrazu či nemoci. Když budeme cvičit v blízkosti eletrických sloupů, dříve či později o ptáka přijdeme. Ve voliérách či přepravkách špatné konstrukce si dravec může zase nejen dokonale zničit opeření, zlomit končetinu nebo rozbít zobák a hlavu - zde může dravec i zemřít! Zvláště například pokud zapomeneme, že je to živý tvor, a necháme přepravku s ptákem v autě, na které svítí sluníčko, nebo mu neposkytneme možnost úkrytu před sluncem a špatným počasím u posedu nebo ve voliéře, nebo nevěnujeme pozornost špatné nebo rozbité konstrukci v okolí dravce. A špinavé a nevětrané prostory či špatná výživa jsou pro změnu rájem mikrobů a plísní. A navíc pokud se přidá špatná kondice, mají nemoci dveře dokořán.

 

zabezpeceny_pichaky.jpg

Sloup zabezpečený proti dosednutí ptáků. Ovšem ne zrovna účinně.