Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jestřáb lesní (Accipiter gentilis)

28. 12. 2013

accipiter-gentilis-ropkep-488x400.jpgp1080311.jpg

 

HMOTNOST: ♂ 0,6 - 0,9 kg  ♀ 0,8 - 1,3 kg 
VELIKOST: 48 - 62 cm
ROZPĚTÍ: cca 100 - 115 cm

POTRAVA: Jestřáb je velký lovec. V přírodě loví hlavně ptáky do velikosti kachny a savce do velikosti malého zajíce. V zajetí není nijak vybíravý. Kvůli jeho zbrklosti je však třeba dávat pozor na kondici - váha může snadno znamenat zbloudění dravce. Jinak ho lze krmit prakticky vším nezávadným.

PÉČE: Tento dravec žije v našich podmínkách a je to zdatný pták. Nic speciálního tedy nepotřebuje. Musíme však brát ohled na jeho nervózní a zbrklou povahu. V nevhodném prostoru si při poplašení snadno ublíží. Jestřáb je především lovec. Vztah k sokolníkovi nebývá tak pevný, snadno se nechá unést loveckou vášní. Pro dravost a nenáročnost byl jedním z nejpoužívanějších dravců v ČR, dnes ho zastiňují povahově klidnější cizokrajné káně. Dožívá se cca 25 let.

VÝCVIK A LOV: Výcvik jestřába je snadný a rychlý. Ne pro inteligenci, ale díky jestřábí žravosti a dravosti. Při spatření masa reaguje jestřáb ve správné kondici bleskově. Bohužel je i lekavý, a pokud spatří eventuální kořist, snado zapomene na nějaké maso v ruce. Jako lovec je jestřáb jedinečný - je rychlý, statečný a silný. Útočí na kořist mnohonásobně větší než je sám. U nás se s ním loví hlavně zajíci, králíci, kuny a pernatá zvěř.

ODCHOV: Odchov jestřábů v zajetí není snadný. Ptáci jsou vůči sobě agresivní. Abychom měli pár, který se nám "nesežere" navzájem, musíme ho mimo jiné umístit do prostorné voliéry. Čím větší, tím líp. Voliéra by měla být pro psychickou pohodu dravců umístěna mezi keři či malými stromky. Připravíme zde i podložku na hnízdo. Dodáváme materiál v podobě různých suchých i zelených větví, stébel, apod... V průběhu hnízdění dodáváme zelené větvě, neboť jestřábi jimi rádi upravují a zkrášlují své hnízdo. Vyvádí až 4 mladé. Pohlavně dospívá někdy již v 1 roce, k odchovu se však hodí až 2 - 3 roky staří ptáci.