Jdi na obsah Jdi na menu
 


Káně Harrisova (Parabuteo unicinctus)

28. 12. 2013

harris3_500px.jpglarge.jpg

 

HMOTNOST: 0,7 - 1,1 kg
VELIKOST: 48 - 56 cm
ROZPĚTÍ: cca 110 cm

POTRAVA: V přírodě loví tito ptáci kolektivně nejčastěji králíky, veverky, drobné ptáky a plazy. Jsou ale známy případy, kdy skupina Harrisů zdolala kořist velikosti naší srny. V zajetí je tato káně na potravu nenáročná. U mláďat je však nutno krmit co nejkvalitněším masem s dostatkem vápníku, protože se jejich dlouhé stojáky při růstu často deformují křivicí (viz. Nemoci).

PÉČE: Tato káně pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Je to klidný, chytrý a přátelský pták. Nemá žádné zvláštní požadavky, většinou má rád přímý kontakt se sokolníkem (hlazení, mluvení,...). Je proto zvlášť vhodný pro začátečníky. Díky svému vrozenému sociálnímu cítění snadno přijme sokolníka jako loveckého partnera. Dožívá se zhruba 25 let.

VÝCVIK A LOV: Vycvičit káně Harrisovo je vcelku snadné. Je velmi inteligentní a dá se naučit různým kouskům. Při výcviku bývá poslušná. Lze ji vycvičit jak ke kroužení, tak k volnému sledování. Je to kolektivní pták, a proto mnoho sokolníků cvičí skupinku Harrisů zároveň. Při lovu pak spolupracují a jsou schopny zdolat větší kořist. Harris je odvážný pták, ale dravost některým jedincům schází. U nás se s Harrisy loví zajíci, králíci, kuny a většina pernaté zvěře. Často je tato káně označována jako přítulný jestřáb.

ODCHOV: Tyto káně, jak už jsem řekla předtím, jsou společenští ptáci. Ve voliéře středních rozměrů se tedy snáší chovný pár docela dobře. Ve voliéře musíme umístit vhodný základ hnízda (plošina,...), a poté dodávat materiál na stavbu. Nejčastěji se jedná o dlouhá stébla, různě silné větve i hadříky a haluzí. Pár těchto dravců je schopen v jednom hnízdění vyvést většinou 4 mladé. Pohlavně dospělí jsou někteří již v 1. roce, zpravidla se však dávají k odchovu 2 a více let staří ptáci.