Jdi na obsah Jdi na menu
 


Káně lesní (Buteo buteo)

28. 12. 2013

20054.jpg kopie---p1030446.jpgbuteo_buteo.jpg 

 

HMOTNOST: ♂ 0,6 - 0,9 kg  ♀ 0,8 - 1,2 kg 
VELIKOST: 51 - 56 cm
ROZPĚTÍ: 1,2 - 1,3 m 

POTRAVA: Tento známý dravec loví hlavně drobné hlodavce, ptáky a plazy. Nepohrdne však ani mršinou a hmyzem. V zajetí je dost nenáročný a lze ho krmit veškerým pro dravce vhodným masem.

PÉČE: Na chov není tato káně nijak náročná. Je to dravec žijící v našich podmínkách a podnebí mu nedělá problémy. Dle klimatu jsou jedinci přizpůsobení i barvou, proto známe káně téměř bílé i celé tmavě hnědé. Díky těmto vlastnostem je předmětem zájmu začínajících sokolníků. Káně je dost přizpůsobivá. Někdo o ní ale říká, že bývá tvrdohlavá a líná. Slyšela jsem i o agresivních jedincích. Snadno přivykne přepychu, protože i v přírodě jde tou nejsnažší cestou. Dožívá se až 30 let.

VÝCVIK A LOV: Tento dravec je docela klidný a chápavý. Někdy si rád dělá, co chce. Při správném výcviku to ale může být spolehlivý pták. Pro lov se téměř nechová, neboť i přes její velikost nemívá valné úlovky. Tento dravec velice dobře a rád krouží. Lze ho naučit i volné sledování.

ODCHOV: Kvůli "neužitkovosti" se odchovává málokdy. Pokud ji někdo přece jen chce odchovat, může použít středně velkou voliéru. Námi dodávaný materiál na hnízdo ptáci nosí na předem připravenou plošinu. Samice snáší až 4 vejce. K dalšímu odchovu používáme zpravidla ptáky starší 2 let.