Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poštolka obecná (Falco tinnunculus)

28. 12. 2013

2757040788_fb09008958.jpg

 samec-postolky-obecne.jpg ♀samice-postolky-obecne.jpg

 

HMOTNOST: 200 - 230 g
VELIKOST: 34 - 39 cm
ROZPĚTÍ: 65 - 80 cm

POTRAVA: Tento drobný sokolík loví především malé hlodavce, ptáky a ještěrky, velký hmyz i housenky. V zajetí ji krmíme hlavně kuřátky a laboratorními hlodavci. Můžeme jí však dát i holubí a křepelčí maso. Občas přivítá i chrousta nebo jinou hmyzí potvůrku. Drobné terčky (samce) krmíme především v zimě 2x denně. Samičky to zpravidla nevyžadují.

PÉČE: Poštolka je na množství potravy a prostoru nenáročný dravčík, a proto je vyhledávaná začínajícími sokolníky. Musíme ale brát v ohled její velikost. Takový dravec potřebuje jemné zacházení. Nelze s ní zacházet hrubě a nemotorně. Navíc má poměrně rozkývanou kondici a hlavně za mrazivých dnů snadno a neočekávaně zeslábne. Dožívá se zhruba 15 let.

VÝCVIK A LOV: Výcvik poštolky je při správném zacházení rychlý a snadný. Je to přítulný a inteligentní pták. Nemívá však ráda lidskou pozornost v podobě hlazení a doteků. Na poštolce si mnozí cení její doslova raroží vlasnosti. Ochotně útočí i na ptáky velikosti holuba. Takové útoky sice nejsou vždy úspěšné, ale silní jedinci je zvládnou. Při dobré kondici je spolehlivá a ráda krouží a třepotá se. Naučit ji kroužit ve větší výšce bývá obtížné. U nás se s ní moc neloví, ale může lovit drobné ptáky až po holuby a křepelky nebo hlodavce.

ODCHOV: Odchov poštolek je snadný. Rozmnožují se i v malé voliéře o straně minimálně 3 - 4 metry. Na hnízdo připravíme speciální poštolčí budku nebo plošinku s vyššími okraji vystlanou oblázky či hrubým pískem. Poštolky vyvádí běžně až 6 mladých. K odchovu lze použít i roční ptáky, ale raději dvouleté.