Jdi na obsah Jdi na menu
 


Raroh velký (Falco cherrug)

28. 12. 2013

charkh-3big.jpgmedium.jpg

 

HMOTNOST: ♂ 0,7 - 0,9 kg  ♀ 1 - 1,3 kg 
VELIKOST: cca 49 - 57 cm
ROZPĚTÍ: 1,1 - 1,3 m

POTRAVA: Raroh velký je velmi podobný poštolce obecné. Stejně jako ona loví savce i ptáky, samozřejmě podstatně větší. V přírodě se živí sysly, králíky a malými zajíci, z ptáků loví vše od kosa po divokou husu. V zajetí ho tedy můžeme krmit prakticky vším. Nejčastěji se k tomuto účelu používají kuřátka, holubi, křepelky, králíci, potkani a ulovená zvěřina.

PÉČE:  Raroh je velmi oblíbený dravec. Na chov je vcelku nenáročný. Při zacházení s ním je však nutná zkušenost, protože raroh je poměrně citlivý dravec. Bývá náchylný ke vzniku otlaků, rád se koupe a popelí. Při dodržení určitých podmínek z něj bývá dobrý lovec i přítel na mnoho let. Dožívá se až 25 let.

VÝCVIK A LOV: Výcvik raroha je přiměřeně snadný a rychlý. Je to velice inteligentní dravec a snadno vše pochopí. Má i výbornou paměť. Tyto vlastnosti jsou však za některých okolností nevýhodou. Pokud mu nechtěně např. skřípneme hlavu do malé čepičky, jen těžko na to zapomene a bude se čepičky bát. Díky inteligenci a všímavosti je rovněž těžké mu nahradit skutečný lov, protože se naučí rozeznávat naše pohyby i náladu. Zatímco sokol dravě útočí na vábítko i na kořist, raroh považuje vábítko zpravidla za jakousi zábavu. S rarohem lze lovit z pěsti stejně dobře jako z krouživého čekání. Loví narozdíl od sokola stěhovavého i na zemi. Jeho kořistí bývají králíci, zajíci, bažanti, holubi i husy. Ve středověku se s tímto statečným ptákem lovily i volavky a v Arábii gazely.

ODCHOV: Odchov raroha je snadný. Vystačí si i se střední voliérou. Hnízdo si raroh nestaví. Do voliéry dáme pouze plošinu s vystouplými okraji a naplníme ji hrubým pískem nebo oblázky. Raroh vyvádí kolem 4 mláďat, která pohlavně dospívají kolem 2. roku života. U raroha velkého je známé, že se často kříží s jinými sokoly a rarohy, proto se dnes často diskutuje mezi chovateli o tzv. "čistých rarozích", tedy takových, kteří nemají žádného předka křížence