Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sokol/raroh lovecký (Falco rusticolus)

28. 12. 2013

lovecakcerny.jpglovecakbily.jpg

                                                                                                           tmavá a světlá forma sokola

HMOTNOST: 1,1 - 1,6 kg
VELIKOST50 - 60 cm
ROZPĚTÍ: 1,1 - 1,3 m

POTRAVAV přírodě loví tento mohutný sokol kořit ve vzduchu i na zemi, u ptáků do velikosti husy, u savců do velikosti malého zajíce. V zajetí mu tedy nevadí podávání rozličného masa, ale přesto by hlavní složkou mělo být ptačí maso, a to pokud možno kvalitní. V praxi to znamená především křepelky, holuby, potkany nebo kuřátka. Samozřejmě je vhodná, jako u všech dravců, i zvěřina. 

PÉČEČistokrevný sokol lovecký je poměrně náročný dravec. Pochází ze severu, kde se prakticky nevyskytují bakterie a plísně, takže v našich podmínkách jim snadno podléhá. Musí být proto držet v čistém a suchém prostředí. Vyžaduje také pohyb a dobré sledování kondice, proto je vhodný jen pro zkušené sokolníky. 

VÝCVIK A LOV: Tento sokol je sokolnickým drahokamem už od středověku. Je to největší a nejsilnější ze sokolů. Jeho přirozeností je lov z pěsti, ale nechá se naučit i krouživému čekání. Jedná se o velice inteligentního dravce, i když povahou je poněkud vznětlivý. Ačkoliv je jeho výcvik shodný s jinými sokolovitými, hodí se jen pro zkušenější sokolníky. Stejně jako u většiny sokolovitých se naprostá většina výcviku odehrává s vábítkem.  Se sokolem loveckým se loví bažanti, husy, zajíci a ve Skotsku bělokuři.

ODCHOV: Sokol lovecký vyžaduje střední, lépe však větší voliéru, ve které se pokud možno nebude držet vlhkost a případné plísně. Hnízdo si nestaví. Do voliéry dáme pouze plošinu s vystouplými okraji a naplníme ji hrubým pískem nebo oblázky. Sokol vyvádí  kolem 4 mláďat a ta pohlavně dospívají až ve 2. nebo 3. roce života.

 

Zajímavost: Sokol lovecký je geneticky ve skutečnosti raroh. Důkazem je jednak podobnost zbarvení s rarohem velkým, se kterým je blízce příbuzný a jednak fakt, že při zkřížení s rarohem je potomstvo plodné, kdežto se sokolem stěhovavým ne. Sokol lovecký také patří k nejčastěji kříženým dravcům, zejména se sokolem stěhovavým a rarohem velkým. Získávají se tak různě zbarvení jedinci (od velmi světlé po celkově černou), jejichž hlavní výhodou je vyšší imunita. Tito kříženci mohou být barevně, povahově, lovecky i velikostně velmi variabilní.