Jdi na obsah Jdi na menu
 


Typy a růst per

27. 12. 2013

Ptáci létají na první pohled díky peří. Jsou to jediní opeření tvorové na naší planetě. Není však pero jako pero. Dělíme je do několika skupin podle jejich účelu na ptačím těle.


Prachové peří (chmýří) udržuje tělesnou teplotu. Bývá bílé, osten je velmi krátký nebo chybí a prapor je nesoudržný, tvoří chumáče. Nachází se těsně u těla.
Obrysové peří  dává tělu aerodynamický tvar a zabraňuje průniku vody. Proto většina sokolníků hladí dravce jen po hrudi nebo vůbec, aby nesetřeli tzv. péřový prach, který zajišťuje, že voda peří nesmáčí a v krůpějích steče. Tento prach je také alergen a způsobuje alergické reakce. Obrysová pera rovněž dodávají ptáku zbarvení.
• Pro let jsou nejdůležitější letky. Jsou to ta velká pera na křídlech a dělí se na letky ruční (10 per) a loketní. Zvětšují plochu křídel. Bez nich by byla křídla tenkými a krátkými končetinami, jako mají mladí neopeření ptáci. Při pelichání je dravci vyměňují systematicky - z každého křídla vypadnou současně stejná pera. To jim umožňuje lovit i v době pelichání. V případě ztráty nebo zlomení jednoho nebo více per se to výrazně promítne na loveckých schopnostech.
• Stejně důležitá jsou i rýdovací pera (ocasní). Pták nemá ocas jako pes nebo myš. Má ho zakrnělý podobně jako lidé. Ocas jsou jen pera, kterými ptáci kormidlují a brzdí let. I rýdovací pera se při každoročním pelichání vymění, ale postupně. Dokud první pero nedoroste, další nevypadnou. Rýdovák dravce se skládá z 12 per.


Když ptákům roste opeření, pera jsou "živá" (jsou vyživována krví). Později jsou "mrtvá" (jsou vyživována, ale podobně jako vlasy). Každé pero má navíc svůj vlastní sval, kterým je ovládáno.
A věděli jste, že peří neroste všude na těle? Snad úplně každý pták má nažiny, ale ty jsou překryty okolním peřím. Jen tučňáci nemají nažiny. Dobře je lze najít fouknutím ptáku do peří na hrudi.

Samotné pero má ještě několik částí, což z něj číní nejsložitější typ pokryvu těla. Ta pevná "tyčka" uprostřed pera se nazývá osten a její spodní dutá část je známá jako brk. Každé pero má také prapor, což je vlastní plocha pera. Ten se skládá z větví, které se dále dělí na paprsky opatřené háčky. Na kvalitní pozorování této jemné struktury je zapotřebí lupy nebo mikroskopu. Větve jsou paprsky s háčky spojeny, a tím vytvářejí onu pevnou, celistvou a pružnou plochu nutnou pro let. Ptáci se slepeným nebo silně opotřebeným peřím létají špatně nebo dokonce vůbec. Proto je nezbytné, aby sokolník nechal svého dravce každoročně přepelichat a v době růstu nových per ho dobře živil.

peri-_stavba.jpg

8895b.jpg

   Několik per z křídla poštolky ukazuje jejich různost.