Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zrak

27. 12. 2013

fdospele6.jpgZrak je u dravců nejdokonalejším smyslem. Říká se, že někdo vidí jako ostříž. Je to dobré přirovnání, ale žádný člověk nevidí jako dravec! Takový sokol totiž uvidí holuba na vzdálenost větší než 2 km, a to nemusí být v žádné velké výšce - postačí mu rovinatý terén bez překážek.

Oko dravce je složením víceméně stejné jako u většiny dalších obratlovců. Z vnějšího pohledu se pak liší například od lidského tím, že dravci mají pohyblivější spodní víčko a navíc tzv. mžurku. Spodní víčko zavírá pták převážně před spaním a jeho dlouhodobé přivírání může být známkou nemoci (ospalost). Mžurka je průhledná blána, kterou dravec běžně "mrká". Pohybuje se od vnitřního koutku oka k vnějšímu a má funkci zvlhčovací, čistící i ochrannou. Díky ní může například dravec letět velkou rychlostí a oko mu nevyschne, aniž by ho musel zavírat a ztrácet tím byť jen kratičkou chvíli sledování. V podstatě funguje mimo jiné i jako naše ochranné brýle.

Dravci vidí barevně jako lidé. Barvy, které vidí dravec, jsou dokonce jasnější než ty lidské a některé barvy člověk ani nevidí (např. z UV světla).
Například sokoli nemají jen schopnost vidět daleko a barevně, ale mají v oku na sítnici navíc i tzv. žlutou skvrnu. Ta má velký význam. Jakmile se budoucí kořist dostane do zorného pole sokola a přelétne přes tuto skvrnu, dravec ji snadno zaznamená, protože kořist jakoby poskočí a zrychlí let. To ho na ni ještě víc upozorní. Proto se také sokoli nosí často pod čepičkou, neboť by byli množstvím ptáků ve svém okolí neustále rozptylováni. Pokud si chcete vyzkoušet funkci této skvrny, stačí se dívat na letící ptáky přes starou skleněnou tabuli. Dřív totiž nebyla okna ještě tak dokonalá a sklo je plné "kazů". Z našeho pohledu přes skelný kaz se letící pták nepřirozeně cukne.
Z tohoto poznatku také vyplývá používání sokolí čepičky, kterou nepoužívají sokolníci jen u sokolů. Tato čepička zakryje dravci výhled, a pokud je používána jen před lovem, dravec si ji brzy spojí se začátkem lovu a bude připraven k útoku.


Poslední zajímavostí je vnímavost dravčího zraku. Nepočítejte s tím, že byste svého dravce nechali sledovat televizi. Ze sebelepšího filmu by nemohl mít žádný zážitek. Proč? Protože film je vlastně řada po sobě jdoucích obrázků, které se střídají tak rychle, že to my vnímáme jako plynulý pohyb. Dravčí oko je však schopné vnímat víc detailů než naše. Frekvence filmu by tedy musela být mnohem vyšší, protože jinak by dravci připadal film asi na takové úrovni, jako nám na začátku biografů. To také vysvětluje, proč se sokol může řítit takovou rychlostí, a přitom se stále soustředí na kořist, i když my bychom v této rychlosti viděli nanejvýš šmouhu.
O zraku dravců se dále nebudu zmiňovat, protože by to bylo na více stránek.

obrazek1.jpg

Tento orel není na jedno oko slepý, pouze zrovna mrknul mžurkou.